مد و لباس

خوش تیپی و خوش لباسی با مطالب خواندنی وبلاگ مد و لباس

راهنماي خريد چكمه

راهنماي خريد چكمهريزنكته هائي كه بايد هنگام خريد چكمه و مراقبت از آن مورد توجه قرار دادرابه خاطر بسپاريد: وقتي هوا سرد مي‌شود، نوع پوشش افراد تغيير مي‌كند.
كفش‌ها نيز به عنوان پاپوش از اين امر مستثنا نيستند. در واقع با سرد شدن هوا، نقش محافظتي كفش از پا در مقابل سرما و بارندگي‌هاي فصلي پررنگ‌تر شده و همه ترجيح مي‌دهند از نوع پوشيده‌تر آن ـ يعني پوتين يا چكمه ـ استفاده كنند. در نتيجه، اين روزها بازار خريد اين قبيل كفش‌ها بسيار داغ است. اگر شما هم قصد خريد داريد، پيش از آن، نيم نگاهي به نكات زير بيندازيد. علاوه بر اين، توجه به پيشنهادهاي زير براي نگهداري و مراقبت‌هاي پس از خريد نيز خالي از لطف نخواهد بود:
● پاپوشي بزرگ‌تر از پاهايتان بخريد؛:
▪ هنگام خريد چكمه، رعايت ۲ نكته مهم ضروري است:
۱) براي خريد چكمه نيز مانند كفش‌هاي معمولي بهتر است صبح هنگام را انتخاب نكنيد؛ زيرا معمولا پاهاي اغلب افراد بعد از استراحت طولاني‌مدت شبانه، كمي كوچك‌تر از اندازه واقعي آن شده و در صورتي كه شما براي خريد كفش، صبح راهي بازار شويد، احتمال اين وجود دارد كه كفش خريداري شده چند ساعت بعد، براي پاهايتان تنگ شده و حتي تحمل آن نيز غيرممكن شود. اين مشكل در مورد افرادي كه به دلايل مختلف با مشكل ورم پا مواجه هستند، جدي‌تر است.
۲) اگر مي‌خواهيد پوتين يا چكمه‌اي اسپرت و غيررسمي بخريد، آن را نيم يا حتي يك شماره بزرگ‌تر از پاهايتان خريداري كنيد؛ زيرا با توجه به اين اصل كه هر چه پاها گرم‌تر باشند، بدن ما نيز احساس گرماي بيشتري خواهد كرد، اغلب ما در فصول سرد سال از جوراب‌هاي ضخيم و حوله‌اي استفاده مي‌كنيم. در نتيجه همين ضخامت، سبب بزرگ‌تر شدن حجم پاها شده و براي راحتي بيشتر نياز به كفش كمي بزرگ‌تر از پاها خواهيم داشت.
▪ شوره‌زدايي از كفش‌هاي چرم و جير:
هرگز كفش‌هاي خيس شده در اثر باران و برف را براي خشك كردن در مقابل بخاري يا شومينه يا در مجاورت با رادياتور قرار ندهيد؛ زيرا با اين كار روي آنها سفيدك يا شوره‌ ايجاد مي‌شود و ظاهر كفش را نازيبا مي‌كند. بنابراين بهترين كار، انجام روش قبلي يعني استفاده از روزنامه‌هاي باطله و خشك كردن كفش در زمان طولاني‌تر است.
حالا اگر با تمام اين اقدامات لكه شوره روي كفش‌هاي شما ظاهر شده، محلولي به نسبت مساوي از آب و سركه آماده كنيد و آن را با برس يا پارچه‌اي آغشته به آن بر سطح سفيدك‌زده بماليد. سپس با پارچه يا پنبه‌اي مرطوب، به اصطلاح آبكشي كنيد. در پايان هم اگر كفشتان از جنس چرم باشد، آن را واكس بزنيد يا اينكه با وازلين روي آن را چرب كرده و برق بيندازيد تا چرم خشك نشود.
▪ كفش‌هايتان را با روزنامه‌ قالب بزنيد:
اگر كفش‌هايتان در مجاورت با باران و برف خيس شده و فرم آن تغيير كرده، پس از اينكه به خانه آمديد، داخل آن را با مقداري روزنامه باطله مچاله شده پر كنيد. به اين ترتيب، روزنامه هم رطوبت داخل كفش را به خود جذب مي‌كند و هم مانند قالبي قابل انعطاف عمل خواهد كرد.
▪ قالبي براي ساق چكمه‌ها آماده كنيد:
با توجه به اينكه ساق بلند چكمه‌ها بعد از بيرون آمدن از پا، به يكي از طرفين خميده شده و احتمال ترك خوردن از آن ناحيه وجود دارد، بهترين كار، قرار دادن چند عدد لوله مقوايي يا حتي لوله پليكاي باريك داخل ساق كفش است. لوله پليكاها را بايد به صورت آماده خريداري كنيد و بعد به اندازه لازم ببريد ولي براي تهيه لوله‌هاي مقوايي، به پارچه‌فروشي‌ها مراجعه كرده و چند لوله مقوايي مخصوص پارچه را از فروشنده درخواست كنيد. لوله مقوايي را با توجه به ارتفاع ساق چكمه با كاتر بريده و به صورت ايستاده داخل چكمه قرار دهيد.
▪ چكمه‌تان را لاك بزنيد:
به طور قطع ديده‌ايد كه در بعضي مدل كفش‌ها و چكمه‌ها براي ايجاد نماي زيباتر، دور تا دور كفش يا روي آن را با نخ سفيد يا شيري رنگ مخصوص كفاشي مي‌دوزند ولي اين زيبايي بسيار كم‌دوام است چون فقط پس از چند بار پوشيدن كفش و مجاورت با گل و لاي، بارندگي‌هاي پاييزي و زمستاني و آلودگي هوا، نخ دوخت آن كثيف شده و كفش، ديگر نماي اوليه خود را نخواهد داشت. بنابراين پيش از تغيير رنگ، از همان ابتدا، روي دوخت را با چند لايه لاك بي‌رنگ ناخن بپوشانيد. از اين پس، ديگر نگران كثيف شدن و تغيير رنگ نخ كفش نباشيد.
▪ چاره‌اي براي كفش‌هاي ليز بيابيد:
به هنگام خريد چكمه يا هر كفش ديگري براي فصول سرد سال، به فكر روزهاي باراني و برفي و ليز خوردن‌هاي احتمالي نيز باشيد. بنابراين كفشي بخريد كه كف آن عاج‌دار بوده يا شيارهاي عميق داشته باشد و در صورتي كه كف پوتين قديمي‌تان فاقد چنين مشخصاتي است، لازم نيست در فكر خريد چكمه‌اي نو باشيد. براي اين منظور راهكارهاي ديگري نيز وجود دارد.
۱ ) پاشنه و قسمتي از ته كفش را ـ هر چند كه هنوز نو بوده و ساييده نشده است ـ دو تكه كفي شياردار بچسبانيد.
۲) بعضي كفش‌هاي نو و رسمي، داراي كفي صاف و بدون شيار هستند ولي به مرور زمان در تماس با سطح آسفالت كوچه و خيابان زبر شده و از خاصيت ليز بودن آن كم مي‌شود. شما مي‌توانيد اين كار را از همان ابتدا انجام دهيد. به اين معنا كه سمباده زبري برداريد و ته كفش را چند بار سمباده بكشيد تا كمي زبر شود. به اين ترتيب، مانند قبل ليز نخواهد بود.
 
بانك اطلاعات گردشگري

نوشته شده در دوشنبه 1390/2/5ساعت 10:28 توسط aseman790| (0) نظر


آخرين مطالب
» <-PostTitle->
Design By : Teblog